Offering you a complete choice of products which include 1032 microdot female to bnc male adapter, 10-32 microdot female to bnc female adapter, 10-32 microdot male to male adaptor, 10-32 microdot female vibration accelerometer sensor, 10-32 microdot jack right angle pcb mount and 10-32 microdot for low noise cable.






₹ 850 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Connector Type | Male to Female |
| Connector Standard | 10-32 Microdot |
| Configuration | Straight |
| Brand | Dipeshwari |
| Frequency | 2 GHz |
| Characteristics Impedance | 50 Ohm |
| Material | Brass |
| VSWR | 1.2 |
| Country of Origin | Made in India |
| Body | Brass Nickle Plated |







₹ 1300 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Connector Type | Male to Female |
| Connector Standard | 10-32 Microdot |
| Configuration | Straight |
| Country of Origin | Made in India |
| Connector 1 | 10-32 Microdot Female |
| Connector 2 | BNC Female |
| Body | Brass Nickel Plated |
| Center Contact | Bronze Gold Plated |
| Insulation | PTFE Teflon |










₹ 850 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| RF Interface | 10-32 Microdot |
| Impedance | 50 Ω |
| Mounting Style | Adapters |
| Country of Origin | Made in India |
| Impadance | 50Ohm |
| Body | Brass Gold Plated |
| Center Contact | Brass Gold Plated |
| Insulation | PEFE Teflon |
| Interface | Male to Male |
The 10-32 Microdot connector is a miniature coaxial connector commonly used in scientific and laboratory applications. Here's a brief overview of its technical specifications:






₹ 850 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| RF Interface | 10-32 Microdot |
| Impedance | 50 Ω |
| Mounting Style | Panel Mount |
| Contact Material | Gold |
| Material | Brass |
| Maximum Frequency | 500 MHz |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Usage/Application | RF |
| Connectivity Type | Female |
| Body Material | Brass |
The 10-32 Microdot connector is a miniature coaxial connector commonly used in scientific and laboratory applications. Here's a brief overview of its technical specifications:













₹ 650 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| RF Interface | 10-32 Microdot |
| Mounting Style | PCB Mount |
| Impedance | 50Ohm |
| Contact Gender | Female |
| Frequency Rating | 0–3 GHz |
| Cable Type | PCB Mounted |
| Body Material | Brass |
| Plating | Gold Plated |
| Orientation | Right Angle |
| Thread | 10-32UNF |
The 10-32 Microdot connector is a miniature coaxial connector commonly used in scientific and laboratory applications. Here's a brief overview of its technical specifications:




₹ 850 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| RF Interface | 10-32 Microdot |
| Mounting Style | Cable Mount |
| Cable Type | Low Noise Cable |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Material | Brass Nikel Plated |
| Frequency Range | DC 2GHz |
| Dielectric with Standing Volatage | 1500 |
| Insulation Resistance | 5000 M Ohm |
| Marting Cycle | 500 |
| Operating Tempreture | 55 to 155 Degree |
The 10-32 Microdot connector is a miniature coaxial connector commonly used in scientific and laboratory applications. Here's a brief overview of its technical specifications.





₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Contact Material | Brass |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Usage/Application | RF |
| Connectivity Type | Male |
| Configuration | Coaxial connector |
| Country of Origin | Made in India |
The 10-32 Microdot connector is a miniature coaxial connector commonly used in scientific and laboratory applications. Here's a brief overview of its technical specifications:











₹ 650 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 20 Piece |
| Shape | Straight |
| Impedance | 50 Ohm |
| Thread | 10-32 UNF |
| Body | Brass Gold Plated |
| Center Contact | BeCu |
| Dielectric | PTFE |
The 10-32 Microdot connector is a miniature coaxial connector commonly used in scientific and laboratory applications. Here's a brief overview of its technical specifications:



₹ 450 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Brand | DEW |
| Pitch Size | 0.5 mm |
| Connectivity Type | Male |
| Contact Material | BRASS |
| Usage/Application | RF |
| Connector Type | Male |
| Contact Plating | Gold |
| Configuration | Coaxial connector |
| Voltage | 220 |
| Country of Origin | Made in India |
The 10-32 Microdot connector is a miniature coaxial connector commonly used in scientific and laboratory applications. Here's a brief overview of its technical specifications:


Ankit Panchal (CEO)
Dipeshwari Engineering Work
Parshwanath Township, C/20/1 G.F. Rina Shopping Centre, Krishannagar Saijpur Bogha, Ahmedabad - 382345, Gujarat, India







