Our product range includes a wide range of m12 circular connector for sensor, m12 power connectors, bnc connector cable, m12 automation connector, m12 connector for indistrial automation and d sub solder connector.







₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Current Rating | 5A |
| Type of Connector | Circular |
| Coding | A/B/D Code |
| Termination | Solder/Screw Type |
| Rated Voltage | 250V |
| IP Rating | IP67 |
| Tempreture | -40C to +90C |
| Number of Contact | 4/5/8/12 |





₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Code | A/B/D |
| Termination | Screw/Solder |
| Voltage | 250V |
| Rated Currant | 4A |
| Connector Type | Male/Female |
| Number of Contact | 4/5/8/12 |









Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Pin Type | Crimp |
| Connector Orientation | Straight |
| Connector Type | Plug |
| Gender | Male |
| Brand | Dipeshwari |
| Maximum Frequency | 4 GHz |
| Voltage | 500 V |
| Current Rating | 2 A |
| Contact Material | Brass |
| Cable Type | RG316 |






₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Rated Voltage | 250V |
| Country of Origin | Made in India |
| Current Rating | 5A |
| Type of Connector | Circular |
| Number of Contact | 4/5/8/12 |
| Coding | A/B/D Code |
| Termination | Solder/Screw Type |
| IP Rating | IP67 |
| Tempreture | -40C to +90C |






₹ 265 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Connector Type | M12 |
| Current Rating | 5A |
| Pin Count | 4 Pin |
| Application | Automation |
| Wire Size | 0.5 sqmm |
| Material | Metal |
| Type of Connector | Circular |
| Seal Type | IP65 |
| Contact Plating | Gold Plated |
| Pack Size | 10 Piece |




Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Set |
| Connector Type | Male |
| No of Pins | 25 Pin |
| Material | Brass |
| Brand | Dipeshwari |
| Country of Origin | Made in India |
A D-sub (D-subminiature) connector is a type of electrical connector commonly used for data, signal, and power connections in computers and electronic equipment. It features a D-shaped metal shield that provides mechanical support and ensures proper orientation. D-sub connectors come in various pin configurations (e.g., 9, 15, 25 pins) and are widely used for serial and parallel ports, VGA connections, and industrial interfaces.


Ankit Panchal (CEO)
Dipeshwari Engineering Work
Parshwanath Township, C/20/1 G.F. Rina Shopping Centre, Krishannagar Saijpur Bogha, Ahmedabad - 382345, Gujarat, India




