We are a leading Manufacturer of sma male termination 5watt, sma male termination, bnc male termination, n male connector termination 2 watts ., n male termination 10watt and sma dummy load from Ahmedabad, India.




₹ 2500 / PieceGet Latest Price
| Load Type | RF Dummy |
| Mounting Angle | Straight |
| Rated Power | 5 kW |
| Impedance | 6 Ohm |
| Connector Type | SMA |
| Connector Gender | Male |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Application | RF Transmitter, Amplifier Test |
| Frequency range | DC-6GHZ |
| Dielectric withstanding voltage | 1000V |





₹ 150 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Mounting Angle | Straight |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Cable Termination | Threaded |
| Contact Material | Brass |
| Maximum Frequency | 500 MHz |
| Connector Type | SMA |
| Connector Gender | Male |
| Frequency Range | DC to 6 GHz |
| Pin Type | Brass |
| Part Number | SMATER1WT |

₹ 150 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Pin Type | Crimp |
| Material | Brass |
| Maximum Frequency | 18 GHz |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Gender | Male |
| Brand | Dipeshwari |
| Current Rating | 2 A |
| Contact Material | Brass |
| Cable Type | Coaxial |
| Country of Origin | Made in India |


₹ 1500 / PieceGet Latest Price
| VSWR | 1.20:1 |
| Frequency range | DC-6GHZ |
| Dielectric withstanding voltage | 1000V |
| Characteristic impedance | 50Ohm |
| Insulation Resistance | 5000MOhm |
| Power | 2W |
| Durability (matings) | 500 |
| Temperature range | -45 c to 85 c |
| Connector parts | Material - Plating |
| Body | Brass - Nickel |

₹ 2500 / PieceGet Latest Price
| VSWR | 1.25:1 |
| Frequency range | DC-6GHZ |
| Dielectric withstanding voltage | 1000V |
| Characteristic impedance | 50Ohm |
| Insulation Resistance | 1000MOhm |
| Power | 10W |
| Durability (matings) | 500 |
| Temperature range | -40 c to 85 c |
| Connector parts | Material - Plating |
| Body | Brass - Nickel-plated |





₹ 150 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Load Type | RF Dummy |
| Rated Power | 2 Watt |
| Impedance | 50Ohm |
| Frequency Range | 60 GHz |
| Connector Type | SMA |
| Frequency | DC - 6GHz |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Temperature | -40 to 70 Degree |
| Capacity | 2 Watt |
| Voltage | 1000V |

₹ 3500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load Type | RF Dummy |
| Rated Power | 50 W |
| Impedance | 50ohm |
| Frequency | DC-6GHz |
| Shape | Square |
| Dimensions | 120mm x 100mm x 60mm |
| Connector | N Male |
| Country of Origin | Made in India |

₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Frequency range | DC-50GHZ |
| Dielectric withstanding voltage | 750V |
| Characteristic impedance | 50Ohm |
| Insulation Resistance | 3000MOhm |
| Vswr . | 1.3 |
| Power | 2W |
| Durability (matings) | 500 |
| Temperature range | -55 c to 125 c |
| Connector parts | Material - Plating |
| Body | Stainless steel - Passivated |

₹ 3500 / PieceGet Latest Price
| Frequency range | DC-6GHZ |
| Dielectric withstanding voltage | 1000V |
| Characteristic impedance | 50Ohm |
| Insulation Resistance | 3000MOhm |
| VSWR. | 1.25 |
| Power | 5W |
| Durability (matings) | 500 |
| Temperature range | -55 c to 125 c |
| Connector parts | Material - Plating |
| Body | Brass - Nickel |


Ankit Panchal (CEO)
Dipeshwari Engineering Work
Parshwanath Township, C/20/1 G.F. Rina Shopping Centre, Krishannagar Saijpur Bogha, Ahmedabad - 382345, Gujarat, India







