Our range of products include hn female 4hole flang mount rf connector, hn series rf coaxial cable connector, hn male to hn female adaptor, hn straight female clamp for rg393 cable, hn female to hn female bulkhead adapter and hn male to hn male right angle adapter.










₹ 850 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| RF Interface | HN |
| Mounting Style | Panel Mount |
| Impedance | 50 Ohm |
| Frequency Rating | 0–6 GHz |
| Body Material | Brass |
| Plating | Nickel Plated |
| Orientation | Straight |
| Frequency Range | DC - 3GHz |
| Country of Origin | Made in India |
| Insulation Resistance | 5000 MOhm |






₹ 850 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| RF Interface | HN |
| Mounting Style | Cable Mount |
| Brand | Dipeshwari |
| Maximum Frequency | DC up to 4GHz |
| Cable Type | RG213, RG58, LMR400 |
| Connector Gender | Male / Female / Panal Mount |
| Contact Material | Brass |
| Body Material | Brass |
| Plating | Nickel Plated |
| Contact Plating | Gold Plated |











₹ 1450 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| RF Interface | HN |
| Impedance | 50 Ω |
| Connector Gender | Adapter |
| Mounting Style | HN Adapter |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency Range | DC-6GHz |
| Body | Brass Nickle Plated |
| Center Contact | Brass Gold Plated |
| Insulation | PTFE Teflon |









₹ 850 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| RF Interface | HN |
| Mounting Style | Cable Mount |
| Impedance | 50Ohm |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Material | Brass |
| Cable Type | LMR400, RG213, RG58 |
| Power Rating | 1500V |
| Shape | Straight |
| Body Material | Brass |
| Plating | Nickel Plated |




₹ 1550 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Connector Type | Female to Female |
| Contact Material | Brass |
| Connector Standard | HN |
| Configuration | Straight |
| Brand | Dipeshwari |
| Frequency | 6 GHz |
| Characteristics Impedance | 50Ohm |
| Usage/Application | High Volatage Application |
| Material | Brass |
| Body | Brass Nickel Plated |



₹ 1850 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Connector Type | Male to Male |
| Contact Material | Brass |
| Connector Standard | HN |
| Configuration | Right Angle |
| Brand | Dipeshwari |
| Frequency | 6 GHz |
| Characteristics Impedance | 50 Ohm |
| Usage/Application | High Voltage Applications |
| Number Of Pins | Single Pin |
| Material | Brass |

₹ 750 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| RF Interface | HN |
| Impedance | 50 Ω |
| Mounting Style | Cable Mount |
| Mounting Type | Cable |
| Current Rating | AC |
| Contact Gender | Male |
| Maximum Operating Temperature | -65 TO +165 Degree |
| Frequency Rating | 0–6 GHz |
| Contact Material | BRASS GOLD PLATED |
| Cable Type | RG58, LMR400, RG213 |

₹ 850 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| RF Interface | HN |
| Mounting Style | Panel Mount |
| Impedance | 50OHM |
| Maximum Frequency | 2 GHz |
| Brand | Dipeshwari |
| Connector Gender | MALE |
| Contact Material | BRASS |
| Contact Plating | GOLD |
| Country of Origin | Made in India |










₹ 950 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Maximum Frequency | 500 MHz |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Body | Brass Nickel Plated |
| Insulation | PTFE Teflon |
| Center Contact | Brass Gold Plated |
HN connectors are commonly used in telecommunications, networking, and aerospace industries for high-frequency applications. They are ideal for connecting RF (radio frequency) systems, antennas, and communication devices, ensuring reliable signal transmission in environments where performance and durability are crucial.

₹ 1050 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| RF Interface | HN |
| Impedance | 50 Ω |
| Mounting Style | Cable Mount |
| Contact Material | Brass |
| Maximum Frequency | 3GHz |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Contact Gender | Male |
| Frequency Rating | 0–6 GHz |
| Cable Type | RG58, LMR400, RG213 |
| Brand | Dipeshwari |

₹ 65 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Contact Material | Brass Gold Plated |
| Impedance | 50Ohm |
| Operating Frequency | DC-4GHz |
| Body Material | Brass Nickle Plated |
| Insulation | PTFE Teflon |

₹ 950 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Gender | Male |
| RF Interface | HN |
| Connector Type | HN |
| Mounting Type | Cable |
| Mounting Style | Cable Mount |
| Impedance | 50 Ω |
| Current Rating | AC |
| Orientation | Straight |
| Maximum Operating Temperature | -65 TO +165 Degree |
| Contact Material | Brass Gold Plated |
Ankit Panchal (Director)
Dipeshwari Engineering Work
Parshwanath Township, C/20/1 G.F. Rina Shopping Centre, Krishannagar Saijpur Bogha, Ahmedabad - 382345, Gujarat, India










