MCX SERIES CONNECTORS




₹ 95 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Contact Material | Brass |
| Material | Brass |
| Maximum Frequency | 18 GHz |
| Connectivity Type | Male |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Usage/Application | RF |
| Configuration | Coaxial connector |



₹ 100 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Connector Gender | Female to Female |
| Frequency Range | DC-6 GHz |
| Connector Type | SMA |
| Brand | Dipeshwari |
| Frequency | 6 GHz |
| Impedance | 50Ohms |
| Center Contact | Brass Gold Plated |
| Operating Frequency | DC-6Ghz |
| Body | Brass Gold Plated |
| Insulation | PTFE Teflon |



₹ 95 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Contact Material | Gold |
| Material | Brass |
| Maximum Frequency | 18 GHz |
| Connectivity Type | Female |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Usage/Application | RF |
| Configuration | Coaxial connector |
| Country of Origin | Made in India |

₹ 170 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Maximum Frequency | 300 MHz |
| Contact Material | Brass |
| Pin Type | Female |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Golden |
| Pack Type | Box |



₹ 145 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Connector Gender | MALE |
| Pin Type | BRASS GOLD PLATED |
| Mounting Type | PCB |
| Contact Material | Gold |
| Maximum Frequency | 18 GHz |
| Part Number | DEMCXFPCB |
| Maximum Operating Temperature | 125 |
| Contact Plating | GOLD |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Material | Brass |
| Maximum Frequency | 18 GHz |
| Connectivity Type | Female |
| Usage/Application | RF |
| Contact Material | Gold |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Configuration | Coaxial connector |
| Country of Origin | Made in India |

₹ 170 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Maximum Frequency | 300 MHz |
| Pitch Size | 0.5 mm |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Pin Type | Male |
| Shape | Cylindrical |
| Packaging Type | Box |
| Warranty | 1 Year |

₹ 170 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Maximum Frequency | 300 MHz |
| Pitch Size | 1.5 mm |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Power Rating | 5 A |
| Pin Type | Brass |
| Shape | Cylindrical |
| Packaging Type | Box |
| Warranty | 1 Year |

₹ 170 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Maximum Frequency | 300 MHz |
| Pitch Size | 0.5 mm |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Pin Type | Male |
| Shape | Cylindrical |
| Packaging Type | Box |
| Phase | Single |

₹ 170 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Maximum Frequency | 300 MHz |
| Pitch Size | 0.5 mm |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Pin Type | Female |
| Shape | Cylindrical |
| Packaging Type | Box |
| Phase | Single |

₹ 170 / PieceGet Latest Price
| Maximum Frequency | 300 MHz |
| Pitch Size | 1.5 mm |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Pin Type | Male |
| Packaging Type | Box |
| Warranty | 1 Year |

₹ 100 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Pin Type | Center Pin |
| Connector Gender | Male |
| Mounting Type | Cable and PCB |
| Contact Material | Brass Bronze Beryllium Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Termination Method | Solder type |
| Country of Origin | Made in India |
| Insulation | PTFE Teflon |
| Body Material | Brass Gold Plated |
| Operating frequency | DC - 6GHz |


Ankit Panchal (CEO)
Dipeshwari Engineering Work
Parshwanath Township, C/20/1 G.F. Rina Shopping Centre, Krishannagar Saijpur Bogha, Ahmedabad - 382345, Gujarat, India










