Our product range includes a wide range of sma female connector, sma cable assemblies, sma female rf termination and rg178 cable.








₹ 65 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Mounting Angle | Straight |
| Contact Material | Brass |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Cable Termination | Clamp |
| Connector Type | SMA |
| Connector Gender | Female |
| Frequency Range | DC to 6 GHz |
| Pin Type | Brass Gold Plated |
| Country of Origin | Made in India |
| Body | Brass Gold Plated |
SMA connectors are small, threaded, coaxial connectors used for high-frequency signal transmission in applications like telecommunications, RF testing, and microwave systems. They are known for their durability, compact size, and excellent performance up to 18 GHz.

₹ 150 / PieceGet Latest Price
| Contact Material | Brass |
| Maximum Frequency | 18 GHz |
| Brand | Dipeshwari |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency Range | 200 MHz |
| Mating Cycles | 500 Min |
| Coupling Mechanism | Threaded |

₹ 150 / PieceGet Latest Price
| Impedence | 50Ohm |
| Frequency range | DC-6GHZ |
| Dieletric withstanding voltage | 1000V |
| Center contact resistance | 3mOhm |
| Outer contact resistance | 2mOhm |
| Insulation resistance | 5000MOhm |
| Vswr | 1.2:1 |
| Temperature range | -40 c ~ +85 c |
| Durability(matings) | 500 cycles |
| Connector parts | Material - Plating |

₹ 65 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Impedance | 50Ohm |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| Cable Length | 100 m |
| Application | Defence, Aerospace, RF Module |
| Shield Type | Single Braid |
| Temperature Rating | −55 to 200°C |
| Color | Brown |
| Operating Frequency | DC-6GHz |
| Conductor | Silver-plated copper, 7 strands, 30 AWG |
| Insulation | PTFE (Polytetrafluoroethylene) |


Ankit Panchal (CEO)
Dipeshwari Engineering Work
Parshwanath Township, C/20/1 G.F. Rina Shopping Centre, Krishannagar Saijpur Bogha, Ahmedabad - 382345, Gujarat, India


