SMB SERIES CONNECTORS






₹ 450 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Mounting Angle | Straight |
| Contact Material | Brass |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Cable Termination | Crimp |
| Connector Type | SMA |
| Connector Gender | Male |
| Frequency Range | DC to 6 GHz |
| Maximum Frequency | 18 GHz |
| Pin Type | Gold Plated |
| Body Material | Brass |
SMA connectors are small, threaded, coaxial connectors used for high-frequency signal transmission in applications like telecommunications, RF testing, and microwave systems. They are known for their durability, compact size, and excellent performance up to 18 GHz.

₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Frequency Range | DC 50Ghz |
| Impedance | 50Ohms |
| VSWR | 1.20 |
| Durability | 500 Cycles |
| Temperature Range | -55 C to +165 C |
| Body . | Stainless Steel Passivated |
| Centre Contact | Beryllium Copper Gold Plated |
| Insulation | PTFE Teflon |

₹ 299 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Contact Material | Brass |
| Maximum Frequency | 4GHz |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Brand | DEW |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |

₹ 435 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Contact Material | Brass |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Brand | DEW |
| Part Number | 1 |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |

₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Frequency Range | DC - 40Ghz |
| Impedance | 50Ohms |
| VSWR | 1.20 |
| Durability | 500 Cycles |
| Temperature Range | -55 C to +165 C |
| Body. | Stainless Steel - Passivated |
| Centre Contact | Beryllium Copper - Gold Plated |
| Insulation | PTFE Teflon |
2.92mm adapter is a high-precision connector used in high-frequency applications up to 40 GHz, featuring 50-ohm impedance, minimal signal loss, and compatibility with 2.92mm and 3.5mm connectors.

₹ 300 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Contact Material | Silver |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Impedance | 50Ohm |
| Brand | DEW |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |

₹ 150 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Contact Material | Brass |
| Brand | DEW |
| Maximum Frequency | 4GHz |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |

₹ 310 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Contact Material | Brass |
| Brand | DEW |
| Maximum Frequency | 4GHz |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |

₹ 260 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Contact Material | Brass |
| Brand | DEW |
| Maximum Frequency | 4GHz |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |

₹ 425 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Contact Material | Brass |
| Brand | DEW |
| Maximum Frequency | 300 MHz |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |

₹ 375 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Connector Gender | Male |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Mounting Angle | Panel Mounted |
| Contact Material | Gold |
| Termination Method | Solder |
| Cable Specification | Panel Mounted |
| Impedance | 50 ohm |
| Part Number | 1 |
| Frequency Range | DC to 4 ghz |
| Brand | Dipeshwari |

₹ 315 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Contact Material | Brass |
| Brand | DEW |
| Maximum Frequency | 4GHz |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |

₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Usage/Application | Rf Application |
| Brand | DEW |
| Insulation Material | COPPER & TINNED COPPER |
| Cable Conductor | COPPER |
| Voltage | 1500V |
| Is It Insulated | Insulated |
| Frequency | UP TO 18GHz |
| Operating Temperature | AS PER DATASHEET |
| Country of Origin | Made in India |

₹ 100 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Operating Frequency | DC-6GHz |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Material | Brass Gold Plated |
| Insulation | PTFE Teflon |
| Center Contact | Brass Gold Plated |
Ankit Panchal (Director)
Dipeshwari Engineering Work
Parshwanath Township, C/20/1 G.F. Rina Shopping Centre, Krishannagar Saijpur Bogha, Ahmedabad - 382345, Gujarat, India












