TNC & BNC TRIAXIAL SERIES CONNECTORS






₹ 610 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Brand | DEW |
| Contact Material | Brass |
| Maximum Frequency | 10GHz Max |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Pin Type | BRASS GOLD PLATED |
| Country of Origin | Made in India |
| Impedance | 50 Ohm |




₹ 625 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Brand | DEW |
| Contact Material | Brass |
| Connector Gender | Male / Female |
| Contact Plating | Gold Plated |
| Impedance | 50 Ohm |
| Maximum Frequency | 50 Hz |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Country of Origin | Made in India |
| Keyway Polarization | 500 Volts Peak |
| Contact Polarization | 100 Volts Peak |






₹ 100 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Connector Gender | Male & Female Cable Mounted |
| Contact Material | Brass/Bronze Gold Plated |
| Adapter Type | Triaxial & Coaxial |
| Contact Plating | Gold Plated |
| Impedance | 50Ohm |
| Country of Origin | Made in India |
An RF connector is a specialized type of electrical connector designed to work with radio frequency signals, typically in the range of a few MHz to several GHz. It ensures minimal signal loss and maintains impedance matching for optimal performance. RF connectors are widely used in communication systems, antennas, test equipment, and broadcasting. Common types include SMA, BNC, N, and TNC connectors.


₹ 725 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Material | Brass |
| Contact Material | Copper |
| Maximum Frequency | 300 MHz |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Pin Type | BRONZE |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |


₹ 2500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Connector Gender | Female |
| Termination Type | Adapter |
| Connector Orientation | Straight |
| Maximum Frequency | 300 MHz |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Pin Type | Female |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |

₹ 750 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Contact Material | Bronze |
| Maximum Frequency | DC-500Mhz |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Pin Type | BRONZE |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |

₹ 2000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Material | Brass |
| Frequency Range | DC-500Mhz |
| Dieletric withstanding voltage | 1200V |
| Insulation Resistance | 5000 |
| Durability (matings) | 500 |
| Body | Brass NIkel Plated |
| Center Contact | Bronze Gold Plated |
| Insulator | PTFE Teflon |

₹ 725 / PieceGet Latest Price
| Material | Brass |
| Contact Material | Gold |
| Maximum Frequency | 500 MHz |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Country of Origin | Made in India |

₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Frequency range | DC-6GHZ |
| Dieletric withstanding voltage | 1000V |
| Characteristic impedance | 50Ohm |
| Insulation Resistance | 1000MOhm |
| .Center conductor | 3mOhm |
| .Outer conductor | 2mOhm |
| Power | 2W |
| Durability (matings) | 500 |
| Temperature range | -40 c to 85 c |
| Connector parts | Material - Plating |



₹ 825 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Maximum Frequency | 300 MHz |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Pin Type | Female |
| Country of Origin | Made in India |
| Uses | Industrial |
| Pack Type | Box |
| Color | Silver |

₹ 725 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Meter |
| Contact Material | Brass |
| Material | Mild Steel |
| Maximum Frequency | 300 MHz |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Pin Type | BRONZE |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |

₹ 1025 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Meter |
| Material | Mild Steel |
| Maximum Frequency | 300 MHz |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Pin Type | Female |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |

₹ 450 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Inner Conductor | 7 strands of silver plated copper covered steel. Strand dia:0.17mm,Overall Dia:0.51 0.025mm |
| Dielectric Core | Solid PTFE Dia:1.52 0.076mm |
| Inner Shield | Braid of silver plated copper wire (strand dia 0.1mm) Coverage 95% nom |
| Inner Jacket | PTFE (Tape wrapped & sintered) Dia:2.49 0.1mm |
| Outer Shield | Braid of silver plated copper wire. Strand dia 0.10mm ,Coverage 90 % nom |
| Outer Jacket | PTFE ( Tape wrapped & sintered). Dia : 3.45 |
| Connector Type | BNC Triaxial or TNC Triaxial both |


Ankit Panchal (CEO)
Dipeshwari Engineering Work
Parshwanath Township, C/20/1 G.F. Rina Shopping Centre, Krishannagar Saijpur Bogha, Ahmedabad - 382345, Gujarat, India











