M-SERIES CONNECTORS












₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Brand | Dipeshwari |
| Number of Pins | 5 |
| Connector Type | Male |
| Country of Origin | Made in India |
| Center Contact | Gold Plated |
| Currant Rated | 4A |
| Uses | Industrial |
| Gender | Male |
| Coding | A Coded |
| Termination | Screw Joint |







₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Brand | Dipeshwari |
| Uses | Industrial |
| Number of Pins | 4PIN |
| Currant Rated | 4A |
| Connector Type | Male |
| Termination | Screw Joint |
| Voltage | 60V |
| Tempreture | -25C to +80C Degree |
| IP Rating | IP67 |
M8 Circular Connector Technical Specifications:
For precise details, refer to the datasheet or contact the manufacturer, ensuring suitability for specific applications.









₹ 850 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 60V |
| Pin Type | 8 |
| Color | Black |
| Brand | Dipeshwari |
| Number of Pins | 8 PIN |
| Center Contact | Gold Plated |
| Currant Rated | 2A |
| Uses | Industrial |
| Gender | Female |









₹ 1000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| No. of Pins | 12 |
| Country of Origin | Made in India |
| Uses | Industrial |
| Gender | Female |
| Coding | A Coded |
| Termination | Screw Joint |
| Center Contact | Gold Plated |
| Currant Rated | 1.5A |
| Voltage | 30V |
| Tempreture | -40C to +90C Degree |













₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Uses | Industrial |
| Brand | Dipeshwari |
| Center Contact | Gold Plated |
| Currant Rated | 4A |
| Connector Type | Female |
| Coding | A Coded |
| Termination | Screw Joint |
| Voltage | 250V |
| Tempreture | -40C to +90C Degree |










₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Uses | Industrial |
| Brand | Dipeshwari |
| Number of Pins | 3 PIN |
| Center Contact | Gold Plated |
| Currant Rated | 4A |
| Connector Type | Female |
| Termination | Screw Joint |
| Voltage | 60V |
| Tempreture | -25C to +80C Degree |













₹ 265 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| No. Of Pins | 5 Pin |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Country of Origin | Made in India |
| Connector Type | Male |
| Termination | Screw Joint |
| IP Rating | IP67 |
| Uses | Industrial |
| Brand | Dipeshwari |
| Number of Pins | 5 PIN |
| Center Contact | Gold Plated |










₹ 850 / PieceGet Latest Price
| Contact Material | Brass |
| Brand | Dipeshwari |
| Number of Pins | 4 |
| Connector Type | Male |
| Part Number | Dipeshwari |







₹ 1150 / PieceGet Latest Price
| Material | Brass |
| Usage/Application | Automotive |
| Number Of Pins | 4Pole |
| Color | SS |
| Country of Origin | Made in India |










₹ 1650 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Connector Type | Automotive |
| Pin Count | 12 Pin |
| No. of Pins | 12 |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
| Numbers of Pins | 12 |
| Rated Voltage | 160 V DC/AC |
| Currant Rated | 10 A |
| Resistance | 5m |





₹ 220 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Current Rating | 5A |
| Type of Connector | Circular |
| Number of Contact | 4/5/8/12 |
| Coding | A/B/D Code |
| Termination | Solder/Screw Type |
| Rated Voltage | 250V |
| IP Rating | IP67 |
| Tempreture | -40C to +90C |









₹ 265 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Uses | Industrial |
| Pin | 5 |
| Color | Black |
| Brand | Dipeshwari |
| Coding | A Coded |
| Termination | Screw Joint |
| Center Contact | Gold Plated |
| Currant Rated | 4A |
| Gender | Female |







₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Number of Pins | 4 |
| Connector Type | Male |
| Brand | Dipeshwari |
| Country of Origin | Made in India |
| Center Contact | Gold Plated |
| Currant Rated | 4A |
| Uses | Industrial |
| Coding | A Coded |
| Termination | Screw Joint |
| Voltage | 250V |
M12 Circular Connector Technical Specifications:
For precise details, refer to the datasheet or contact the manufacturer, ensuring suitability for specific applications.









₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Uses | Industrial |
| Pack Type | Box |
| Brand | Dipeshwari |
| Number of Pins | 3 PIN |
| Center Contact | Gold Plated |
| Currant Rated | 4A |
| Connector Type | Male |
| Termination | Screw Joint |
| Voltage | 60V |







₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Connector Type | M8 |
| Pin Count | 4 Pin |
| No. of Pins | 4 |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
| Color | Black |
| Uses | Industrial |
| Material | SS |











₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| No. of Pins | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
| Uses | Industrial |
| Brand | Dipeshwari |
| Number of Pins | 4 PIN |
| Center Contact | Gold Plated |
| Currant Rated | 4A |
| Connector Type | Male |
| Termination | Screw Joint |
| Voltage | 60V |




₹ 1150 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Brand | DEW |
| Contact Material | Brass |
| Number of Pins | 4 |
| Connector Type | Male |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
M12 Circular Connector Technical Specifications:
For precise details, refer to the datasheet or contact the manufacturer, ensuring suitability for specific applications.










₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| No. of Pins | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
| Pack Type | Box |
| Color | Black |
| Uses | Industrial |








₹ 1300 / PieceGet Latest Price
| Electrical Fitting | M12 Connectors |







₹ 265 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | AUTOMOTIVE |
| Brand | Dipeshwari |
| Country of Origin | Made in India |
| Number of Pins | 4 PIN |
| Connector Type | Female |
| Center Contact | Gold Plated |
| Currant Rated | 4A |
| Uses | Industrial |
| Coding | A Coded |
| Termination | Screw Joint |
M12 Circular Connector Technical Specifications:
For precise details, refer to the datasheet or contact the manufacturer, ensuring suitability for specific applications.













₹ 1000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Uses | Industrial |
| Brand | Dipeshwari |
| Number of Pins | 12 PIN |
| Connector Type | Male |
| Center Contact | Gold Plated |
| Currant Rated | 1.5A |
| Coding | A Coded |
| Termination | Screw Joint |
| Voltage | 30V |


Ankit Panchal (CEO)
Dipeshwari Engineering Work
Parshwanath Township, C/20/1 G.F. Rina Shopping Centre, Krishannagar Saijpur Bogha, Ahmedabad - 382345, Gujarat, India



















