Providing you the best range of qma male right angle for lmr240 cable, r f connectores, m12 5pin male b coded connector, qma female strajght bh connector for rg316 cable, qma male right angle for lmr200 cable crimp and qma male straight connector for rg58 cable with effective & timely delivery.




₹ 185 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| RF Interface | QMA |
| Mounting Style | Cable Mount |
| Cable Type | RG174, RG59, LMR400, RG58, RG316, RG213, LMR200 |
| IMPEDANCE | 50OHM |
| BODY MATERIAL | BRASS NICKEL PLATED |
| OPERATING FREQUENCY | DC-6GHZ |
| DIELECTRIC VOLTAGE | 1000V |
| DURABILITY | 500 CYCLES |
| CENTER CONTACT | BRASS OR BRONZE GOLD PLATED |
| INSULATOR | PTFE TEFLON |





₹ 1000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Contact Material | Brass |
| Maximum Frequency | 18 GHz |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Country of Origin | Made in India |
| Pin Type | Brass/Bronze Gold Plated |
RF (Radio Frequency) components are electronic devices designed to operate in the radio frequency range, typically from 3 kHz to 300 GHz. These components are essential for transmitting, receiving, and processing RF signals in communication systems like radio, television, mobile phones, and radar.





₹ 650 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Connector Type | Cable Mount |
| Pin Count | 5 Pin |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Current Rating | 5 A |
| Voltage Rating | 230 V |
| Contact Material | Brass |
| Termination Type | Screw |
| Body Material | Plastic |
| IP Rating | IP67 |
| Colour | Black |

₹ 150 / PieceGet Latest Price
| OPERATING FREQUENCY | DC-6GHZ |
| IMPEDANCE | 50OHM |
| DIELECTRIC VOLTAGE | 1000V |
| DURABILITY | 500 CYCLES |
| BODY MATERIAL | BRASS NICKEL PLATED |
| CENTER CONTACT | BRASS OR BRONZE GOLD PLATED |
| INSULATOR | PTFE TEFLON |

₹ 145 / PieceGet Latest Price
| OPERATING FREQUENCY | DC-6GHZ |
| IMPEDANCE | 50OHM |
| DIELECTRIC VOLTAGE | 1000V |
| DURABILITY | 500 CYCLES |
| BODY MATERIAL | BRASS NICKEL PLATED |
| CENTER CONTACT | BRASS OR BRONZE GOLD PLATED |
| INSULATOR | PTFE TEFLON |

₹ 135 / PieceGet Latest Price
| RF Interface | QMA |
| Impedance | 50 Ω |
| Mounting Style | Cable Mount |
| BODY MATERIAL | BRASS NICKEL PLATED |
| OPERATING FREQUENCY | DC-6GHZ |
| IMPEDANCE. | 50OHM |
| DIELECTRIC VOLTAGE | 1000V |
| DURABILITY | 500 CYCLES |
| CENTER CONTACT | BRASS OR BRONZE GOLD PLATED |
| INSULATOR | PTFE TEFLON |

₹ 125 / PieceGet Latest Price
| OPERATING FREQUENCY | DC-6GHZ |
| IMPEDANCE | 50OHM |
| DIELECTRIC VOLTAGE | 1000V |
| DURABILITY | 500 CYCLES |
| BODY MATERIAL | BRASS NICKEL PLATED |
| CENTER CONTACT | BRASS OR BRONZE GOLD PLATED |
| INSULATOR | PTFE TEFLON |


₹ 850 / PieceGet Latest Price
| Brand | Dipeshwari |
| Pitch Size | 7mm |
| Connector Gender | Female |
| Connectivity Type | Male |
| Contact Material | Brass |
| Usage/Application | RF |
| Contact Plating | Gold |
| Configuration | Coaxial connector |
| Voltage | 220 |
| Temperature | -55 Deg C to 250 Deg C |





Get Latest Price
| Material | Brass |
| Brand | Dipeshwari |
| Cable | PVC Cable |
| Connector 1 | M12 |
| Connector 2 | Earth Net |
An electronic connector is a device used to join electrical circuits together, enabling the transmission of signals or power between components. Available in various shapes and sizes, connectors can be temporary (plugs and sockets) or permanent (soldered). They are widely used in electronic devices, industrial systems, automotive, and telecommunications to ensure reliable electrical connections.



₹ 150 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Frequency Range | DC-6Ghz |
| Durability | 500 Cycles |
| Body Material | Brass Nickel Plated |
| Center Contact | Brass Gold Plated |
| Insulation | PTFE Teflon |




₹ 85 / PieceGet Latest Price
| Contact Material | Gold |
| Maximum Frequency | 500 MHz |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Pin Type | Gold Plated |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 170 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Contact Material | Gold |
| Maximum Frequency | 500 MHz |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Pin Type | Gold Plated |
| Country of Origin | Made in India |

₹ 10 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Connector Gender | Male |
| Contact Material | Brass Gold Plated |
| Contact Plating | Gold |
| Termination Method | Solder type |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating Frequency | DC - 6GHz |

₹ 85 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Maximum Frequency | 300 MHz |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Pin Type | Brass Gold Plated |
| Country of Origin | Made in India |
| Body | Brass Nickle Plated |
| Center Contact | Brass Gold Plated |
| Insulation | PTFE Teflon |
Get Latest Price


Ankit Panchal (CEO)
Dipeshwari Engineering Work
Parshwanath Township, C/20/1 G.F. Rina Shopping Centre, Krishannagar Saijpur Bogha, Ahmedabad - 382345, Gujarat, India













