Our product range includes a wide range of m12 4pin male to female sensor cables, aisg m16 8pin connector, m8 and m12 sensor cables, 4 pin connector, multi pin connectors and philips type connector.













₹ 450 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Length | 3m |
| Channel | 4 |
| Color | Black & Gray |
| Material | Shielded Cable or PVC Cables |
| Application | Automation Industries |
| Cable | PVC & Shielded |
| Cable Diameter | 5mm |
| Cable type | Shileded |







₹ 550 / PieceGet Latest Price
| Connector Type | Circular |
| Pin Count | 8 Pin |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Country of Origin | Made in India |
| Durability | 3000 mating cycles |
| Temperature range | -40Degree to 200 Degree |
| Insulation | PPS |
| Protection grade | IP67 |
| Application | Automotive |
| Rated voltage | 60V |









₹ 650 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Core Count | 4 Core |
| Channel | 4 |
| Conductor Size | 0.25 mm² |
| Color | Black |
| Power/Voltage | 240V |
| Current | 5kW |
| Material | SS |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 3m |
| Cable Length | 5 m |
M8 Circular Connector Technical Specifications:
For precise details, refer to the datasheet or contact the manufacturer, ensuring suitability for specific applications.


₹ 750 / PieceGet Latest Price
| No. Of Pins | 4 Pin |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Connector Type | Male |
| Brand | Dipeshwari |
| Pitch | 1.5 mm |
| Number of Pins | 4 |
| Contact Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |


₹ 3200 / PieceGet Latest Price
| Brand | DEW |
| Connector Gender | Male / Female |
| Contact Material | Aluminum |
| Contact Plating | Gold Plated |
| Country of Origin | Made in India |
| Keyway Polarization | 500 Volts Peak |
| Contact Polarization | 100 Volts Peak |
| Mating Cycles | 500 Min |
| Coupling Mechanism | Bayonet |
| Temperature | -55 Deg C to 250 Deg C |

₹ 425 / PieceGet Latest Price
| Tube Length | 10 m |
| Pitch Size | 0.5 mm |
| Cannula Prolong Style | Straight Prong |
| With Lip Tab | Yes |
| Material | PVC |
| Steribility | Sterile |






₹ 800 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Pins | 8 |
| Material | Brass |
| Pack Type | Box |
| Pin Type | Male |






₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Connector Type | M12 |
| Material | Brass |
| IP Rating | IP65 |
| Contact Gender | Male |
| Current Rating | 5A |
| Brand | Imported |
| Number Of Pins | 4,5,8,12 Pin Available |
| Cable Range | 0.25Sqmm |
| Connection Ways | 4,5,8,12 |
M12 Connector is a compact, circular connector used in industrial automation for reliable signal and power transmission. It offers strong resistance to vibration, dust, and moisture, making it ideal for harsh environments.

₹ 2400 / PieceGet Latest Price
| Insulation Resistance | 5000MOhm |
| Frequency range | DC-6GHZ |
| Dielectric withstanding voltage | 1000V |
| Characteristic impedance | 50Ohm |
| Vswr | 1.251 |
| Power | 2W |
| Durability (matings) | 500 |
| Temperature range | -45 c to 125 c |
| Connector parts | Material - Plating |
| Body | Brass - Nickel |










₹ 350 / PieceGet Latest Price
| Usage | for Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Operational Voltage | 250 V AC 300 V DC |
| Line Rated Currant | 4 A |
| Contact Resistance | 5000 Ohm |


Ankit Panchal (CEO)
Dipeshwari Engineering Work
Parshwanath Township, C/20/1 G.F. Rina Shopping Centre, Krishannagar Saijpur Bogha, Ahmedabad - 382345, Gujarat, India








