RF COAXIAL CABLES (LMR & RG SERIES)





₹ 45 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Impedance | 50Ohm |
| Capacitance | 25.4 pF/ft |
| Inner Conductor | Standard BC |
| Dielectric | Foam Polyethylene |
| Overall Braid | Tinned Copper |



₹ 225 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Impedance | 50Ohm |
| Capacitance | 90.8 pF/ft |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency Range | DC - 1000 MHz |
| Dielectric | PE |
| First Shield | Copper Braid |
| Conductor Type | Solid |
| Inner Conductor | Copper 1 Stand |



₹ 65 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency Range | DC - 3GHz |
| Impedance | 50 Ohm |
| Inner Conductor | Copper Clad Steel |
| Shield | Silver Plated Copper Braid |
| Cable Dia | 2.79mm |




₹ 15 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Cable Size | Dia 2.79mm |
| Insulation Material | Solid PTFE |
| Country of Origin | Made in India |
| Center Conductor | Silver Plated Copper Cover Steel Wire |
| Shield Cover | Tin Plated Copper Wire Braiding |
| Jacket | PVC Black |
| Temperature | -20 DegreeC to +70 DegreeC |
| Frequency Range | Up to 3 GHz |




₹ 30 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Cable Conductor | Tinned Copper |
| Frequency Range | DC - 5GHz |
| Impedance | 50 Ohm |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating Voltage | 1900 Vrms |
| Cable Dia | 4.95mm |
| Insulation | Solid PE |




₹ 65 / MeterGet Latest Price
| Impedance | 75 Ohm |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency Range | DC TO 3GHz |
| Operating Voltage | 900 Vrms |
| Diemeter | 2.54mm |
| Dielectric | PTEF |
| First Shield | Silver Plated Copper |
| Inner Conductor | Copper Clad Steel 7stands |









₹ 170 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Cable Type | RG 8 |
| Channel | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
| Material | Brass |
| Uses | Industrial |




₹ 170 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Cable Type | RG 6 |
| Channel | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No | RG86 |
| Pack Type | Box |
| Uses | Industrial |



₹ 170 / MeterGet Latest Price
| Contact Material | Stainless Steel |
| Maximum Frequency | 300 MHz |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Pin Type | Male |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Blue |
| Pack Type | Box |




₹ 65 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
| Inner Conductor | Silver Plated Copper clad steel |
| Dielectric | PTEF |
| Shield | 95% Silver plated copper braid |
| Jacket | FEP |
| Frequency | Up to 6Ghz |
| Diameter | 2.5mm |




₹ 30 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 300 Meter |
| Color | Black |
| Material | Copper |
| Cable Conductor | Aluminium |
| Length | 300MTR ROLL |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |




₹ 145 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 300 Meter |
| Impedance | 50 Ohm |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Cable Length | 100 m |
| Shield Type | Single Braid |
| Jacket Material | PVC |
| Application | RF Transmission, Military, Two Way Radio, Test Equipment, Base Station |
| Color | Black |
| Packaging Type | Coil |
| Country of Origin | Made in India |
| Inner Conductor | Stranded Copper Wire |





₹ 100 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Cable Conductor | Copper |
| Usage/Application | RF Applications |
| Brand | DEW |
| Insulation Material | PTFE |
| Conductor Material | Copper |
| Voltage | 1500 |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 170 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Cable Type | RG 6 |
| Channel | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No | Rg402 |
| Color | Blue |
| Pack Type | Industrial |



₹ 159 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Connectors | SMA |
| Type Of Cable | SEMI RIGIT 0.86/RG141 CABLE |
| Shielding Type | Shielded |
| Usage/Application | Networking |
| Brand | Dipeshwari |
| Color | SS |
| Material | PTFE |









₹ 45 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| LMR Type | LMR400 |
| Connector Type | N-Type |
| Impedance | 50 Ω |
| Length | 1m |
| Cable Type | LMR 400 |
| Application | WiFi, GSM, Base Station, RF Feeder, Two Way Radio |
| Impedence | 50 Ohm |
| Country of Origin | Made in India |
| Cable Range | LMR100, LMR200, LMR400 |



₹ 145 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 300 Meter |
| Impedance | 50Ohm |
| Frequency Range | MAX 1 Ghz |
| Propagation Velocity | 66 % |
| Capacitance | 101 pF/m |
| Country of Origin | Made in India |

₹ 250 / MeterGet Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Impedance | 50 ohms |
| Conductor | Silver-coated copper |
| Dielectric | Solid polyethylene |
| Maximum Operating Frequency | Up to 6GHz |
| Operating Temperature Range | -40 DegreeC to +85 DegreeC |
| Diameter | 0.405 inches (10.29 mm) |







₹ 100 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Impedance | 50 Ω |
| Cable Type | RG316 |
| Application | RF |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Shield Type | Single Braid |
| Jacket Material | PTFE |
| Part Number | RF Coaxial Cable |
| Usage/Application | General use |
| Crimping Capacity | Depending on call size |
| Warranty | 6 Months |







₹ 45 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Cable Conductor | Copper |
| Cable Type | RG 188 |
| Usage/Application | iot |
| Country of Origin | Made in India |
| Impedance | 50Ohm |
| Outer | RG188 Teflon Coated Cable |
RF coaxial cables are used for transmitting radio frequency (RF) signals in various applications, including:

₹ 100 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Frequency Range | DC TO 3GHz |
| Impedance | 50Ohm |
| Velocity of Propagation | 95% |
| Shielding Effectiveness | 85dB |
| Insulation Resistance | 304.8 |
| Diameter | 0.114 in [2.9 mm] |
| Inner Conductor | Copper Clad Steel, Silver, 7 Strands |
| Dielectric | PTFE |
| First Shield | Silver Plated Copper Braid |
| Second Shield | Silver Plated Copper Braid |
RG316 is a coaxial cable commonly used for RF (radio frequency) and microwave applications. Here's a brief overview of the technical specifications for RG316 double-shielded cable:

₹ 65 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Frequency Range | DC 12.4GHz |
| Impedance | 50Ohm |
| Velocity of Propagation | 66% |
| Operating Voltage (AC) | 1900 Vrms |
| Diameter | 0.209 in [5.31 mm] |
| Inner Conductor | Copper, Silver, 1 Strands |
| Dielectric | PE 0.116 in [2.95 mm] |
RG223 is a coaxial cable commonly used in RF (radio frequency) applications. Here's a brief overview of the technical specifications for RG223 cable:

₹ 400 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Frequency Range | DC-10Ghz |
| Impedance | 50Ohm |
| Diameter | 0.39 in [9.91 mm] |
| Inner Conductor | Copper, Silver, 7 Strands |
| Dielectric | PTFE |
| First Shield | Silver Plated Copper Braid |
| Second Shield | Silver Plated Copper Braid |
| Jacket | FEP, Tan 0.39 in [9.91 mm] |
RG393 is a coaxial cable designed for high-power RF (radio frequency) applications. Here's a brief overview of the technical specifications for RG393 cable:

₹ 28 / MeterGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 300 Meter |
| Frequency Range | DC - 5GHz |
| Propagation Velocity | 65.9% |
| Impedance | 50ohms |
| Capacitance | 30.8 |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 2250 / PieceGet Latest Price
| Usage/Application | RF CABLE CRIMP |
| Warranty | 6 Months |
| No. Of Crimping Position | 4 |
| Crimping Type | HANDED |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 170 / MeterGet Latest Price
| Cable Type | RG 6 |
| Channel | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black |
| Model No | Bt3002 |
| Pack Type | Box |



₹ 65 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Impedance | 50Ohm |
| Frequency Range | DC - 3GHz |
| Velocity of Propagation | Nom. 70% |
| Operating Voltage | 1000 Vrms |
| Inner Conductor | Copper Clad Steel |
| Shield | Copper Braid |








₹ 65 / PieceGet Latest Price
| Impedance | 50Ohm |
| Material | Copper |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| No. of Pins | 4 |
| Current Rating | 5A |
| Type of Connector | Circular |
| Coding | A/B/D Code |
| Termination | Solder/Screw Type |
| Rated Voltage | 250V |
| IP Rating | IP67 |
| Tempreture | -40C to +90C |
| Number of Contact | 4/5/8/12 |
₹ 100 / MeterGet Latest Price
A coaxial cable is a type of electrical cable used to transmit high-frequency signals with low loss. It has a central conductor, insulating layer, metal shield, and outer jacket, making it ideal for RF, TV, and internet connections.


Ankit Panchal (CEO)
Dipeshwari Engineering Work
Parshwanath Township, C/20/1 G.F. Rina Shopping Centre, Krishannagar Saijpur Bogha, Ahmedabad - 382345, Gujarat, India



























