Manufacturer of a wide range of products which include sma male termination, sma female terimination stainless steel, sma male termination - stainless steel, n female connector termination 2watt, smp female termination 1watt and 2.4mm male termination.




₹ 145 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Mounting Angle | Straight |
| Mounting Type | Termination |
| Cable Termination | Crimp |
| Connector Type | SMA |
| Connector Gender | Male |
| Body Material | Brass |
| Center Contact Material | Gold Plated Brass |
| Frequency range | DC-6GHZ |
| Dieletric withstanding voltage | 1000V |
| Characteristic impedance | 50Ohm |





₹ 550 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Contact Material | Stainless Steel |
| Maximum Frequency | DC-18 Ghz |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Pin Type | Brass Gold Plated |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |






₹ 450 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Mounting Angle | Straight |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Cable Termination | Termination |
| Contact Material | SS |
| Maximum Frequency | DC-18 Ghz |
| Connector Type | SMA |
| Connector Gender | Male |
| Frequency Range | DC to 18 GHz |
| Pin Type | Brass Gold Plated |
| Body Material | Stainless Steel |



₹ 1500 / PieceGet Latest Price
| Connector Gender | Female |
| Termination Type | Clamp |
| Mounting Style | Straight |
| Maximum Frequency | 18 GHz |
| Material | Brass |
| Pin Type | Termination 2Watt |
| Country of Origin | Made in India |

₹ 1800 / PieceGet Latest Price
| Frequency range | DC-18GHZ |
| Dielectric withstanding voltage | 1000V |
| Characteristic impedance | 50Ohm |
| Vswr . | 1.25 |
| Power | 1W |
| Durability (matings) | 500 |
| Temperature range | -65 c to 165 c |
| Connector parts | Material - Plating |
| Body | Brass - Gold |
| Coupling nut | Brass - Gold |

₹ 4200 / PieceGet Latest Price
| Frequency range | DC-50GHZ |
| Dielectric withstanding voltage | 750V |
| Characteristic impedance | 50Ohm |
| Insulation Resistance | 3000MOhm |
| Vswr | 1.3 |
| Power | 0.5W |
| Durability (matings) | 500 |
| Temperature range | -55 c to 125 c |
| Connector parts | Material - Plating |
| Body | Stainless steel - Passivated |

₹ 1200 / PieceGet Latest Price
| Frequency range | DC-6GHZ |
| Dieletric withstanding voltage | 1000V |
| Characteristic impedance | 50Ohm |
| Insulation Resistance | 5000MOhm |
| Vswr | 1.20 |
| Durability (matings) | 500 |
| Temperature range | -40 c to 85 c |
| Connector parts | Material - Plating |
| Body | Brass - Gold |
| Pin contacts | Bronze - gold-plated |

₹ 175 / PieceGet Latest Price
| Frequency range | DC-6GHZ |
| Dieletric withstanding voltage | 1000V |
| Characteristic impedance | 50Ohm |
| Insulation Resistance | 1000MOhm |
| Vswr | 1.20:1 |
| Durability (matings) | 500 |
| Temperature range | -40 c to 125 c |
| Connector parts | Material - Plating |
| Body | Brass - Gold |
| Pin contacts | Bronze - Gold |

₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Frequency range | 0-40GHZ |
| Characteristic impedance | 50Ohm |
| Vswr | 1.3 |
| Durability (matings) | 500 |
| Temperature range | -55 c to +125 c |
| Connector parts | Material - Plating |
| Body . | Stainless steel ,passivated |
| Female center contacts | Beryllium-Copper / Gold-plated |
| Insulators | PEI |

₹ 2500 / PieceGet Latest Price
| Frequency range | DC-6GHZ |
| Dielectric withstanding voltage | 1000V |
| Characteristic impedance | 50Ohm |
| Insulation Resistance | 1000MOhm |
| Vswr | 1.20 |
| Power | 5W |
| Durability (matings) | 500 |
| Temperature range | -40 c to 85 c |
| Connector parts | Material - Plating |
| Body | Brass - Nickel-plated |

₹ 1500 / PieceGet Latest Price
| Frequency range | DC-6GHZ |
| Dieletric withstanding voltage | 1000V |
| Characteristic impedance | 50Ohm |
| Insulation Resistance | 1000MOhm |
| .Center conductor | 3mOhm |
| .Outer conductor | 2mOhm |
| Power | 2W |
| Durability (matings) | 500 |
| Temperature range | -40 c to 85 c |
| Connector partsConnector parts | Material - Plating |

₹ 175 / PieceGet Latest Price
| Frequency range | DC-18GHZ |
| Dieletric withstanding voltage | 1000V |
| Characteristic impedance | 50Ohm |
| Insulation Resistance | 1000MOhm |
| Vswr | 1.30:1 |
| Durability (matings) | 500 |
| Temperature range | -40 c to 125 c |
| Connector parts | Material - Plating |
| Body | Brass - Gold |
| Pin contacts | Bronze - Gold |

₹ 1200 / PieceGet Latest Price
| Frequency range | DC-6GHZ |
| Dielectric withstanding voltage | 1000V |
| Characteristic impedance | 50Ohm |
| Insulation Resistance | 5000MOhm |
| VSWR | 1.15:1 |
| Power | 1W |
| Durability (matings) | 500 |
| Temperature range | -40 C to 70 C |
| Connector parts | Material - Plating |
| Body | Brass - Gold |



₹ 2500 / PieceGet Latest Price
| Mounting Angle | Straight |
| Mounting Type | Bulkhead |
| Cable Termination | Clamp |
| Connector Type | SMA |
| Connector Gender | Male |
| Frequency range | DC-6GHZ |
| Dielectric withstanding voltage | 1000V |
| Characteristic impedance | 50Ohm |
| Insulation Resistance | 5000MOhm |
| Vswr | 1.25 |



₹ 3500 / PieceGet Latest Price
| Load Type | RF Dummy |
| Rated Power | 10 W |
| Impedance | 50 Ohm |
| Connector Type | SMA |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Application | RF Transmitter, Amplifier Test |
| Frequency range | DC-6GHZ |
| Dielectric withstanding voltage | 1000V |
| Characteristic impedance | 50Ohm |
| Insulation Resistance | 5000MOhm |

₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| VSWR | 1.3 |
| Frequency range | DC-40GHZ |
| Dielectric withstanding voltage | 750V |
| Characteristic impedance | 50Ohm |
| Insulation Resistance | 3000MOhm |
| Power | 2W |
| Durability (matings) | 500 |
| Temperature range | -55 c to 125 c |
| Connector parts | Material - Plating |
| Body | Stainless steel - Passivated |

₹ 150 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Frequency | DC 4GHz |
| Impedance | 50Ohm |
| VSWR | 1.2 |
| Connector | BNC |
| Country of Origin | Made in India |

₹ 500 / PieceGet Latest Price
| Frequency range | DC-6GHZ |
| Dieletric withstanding voltage | 1000V |
| Characteristic impedance | 50Ohm |
| Insulation Resistance | 2000MOhm |
| Power | 2W |
| Durability (matings) | 500 |
| Temperature range | -40 c to 85 c |
| Connector parts | Material - Plating |
| Body | Brass - Nickel-plated |
| Pin contacts | Bronze - gold-plated |


Ankit Panchal (CEO)
Dipeshwari Engineering Work
Parshwanath Township, C/20/1 G.F. Rina Shopping Centre, Krishannagar Saijpur Bogha, Ahmedabad - 382345, Gujarat, India
















