Our range of products include ultrasonic tr probe.






₹ 3650 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Probe Frequency | 4 MHz |
| Probe size | 10mm |
| Probe Type | Contact |
| Element Size | 10 mm |
| Application | Thickness |
| Brand | Dipeshwari |
| Color | Universal |
| Frequency | 4MHz |
| Dia | 10mm |
An ultrasonic probe is a device that emits and receives high-frequency sound waves used for non-destructive testing, medical imaging, and industrial inspections. It converts electrical signals into ultrasonic pulses and captures echoes reflected from materials or tissues to create images or detect flaws. Ultrasonic probes are essential in applications like ultrasound scans and flaw detection in metals.


Ankit Panchal (CEO)
Dipeshwari Engineering Work
Parshwanath Township, C/20/1 G.F. Rina Shopping Centre, Krishannagar Saijpur Bogha, Ahmedabad - 382345, Gujarat, India